Soru Cevap

İletişim kısmından sık sık benzer sorular soruyorsunuz. Herkese aynı yanıtları defalarca kez vermek yerine böyle bir sayfa açmanın her iki taraf için de zaman kazandırıcı bir etkisi olacağını sanıyorum.

Bu sayfada, Satanizm ve Şeytan‘la ilgili merak ettiklerinizi yorum olarak sorabilirsiniz. Mümkün olabildiğince kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım. Böylelikle de 2019 yılından sonra Türkiye’de Satanizm‘e dair merak edilenler ile birlikte, bunların yanıtlarının içinde olduğu bir arşiv oluşmuş olacak.

Bunun yanı sıra yine aşağıda bulunan yorum kısmı üzerinden Serpent Culture’la ilgili soru veya önerilerinizi de iletebilirsiniz. Bu Soru Cevap kısmının belirli bir eşiği geçmesi durumunda sitede benzer bazı yenilikleri aktif etmeyi düşünüyorum.

Şimdilik hepsi bu kadar. Güçle kalın!

Soru Cevap

“Soru Cevap” hakkında 15 yorum

  1. Dışarıdan bakan biri olarak gözlemim sürü psikolojisi moduna girmiş oldukları. Satanizm ağacının köklerinden biri de birey olabilme’dir. Bunu biraz daha detaylı olarak şöyle açıklayayım: Sol El Yolu ve Sağ El Yolu şeklindeki ayrıma aşina olduğunu düşünüyorum. Bu ayrımı yapan şey Sol El Yolu’nda ilerleyenlerin nihai amacı, ruhsal gelişiminin sonucunda kendi adına bazı güçler edinmesi ve kimilerince de bir tanrı formuna ulaşmadır. Sağ El Yolu dediğimiz yol ise daha çok kendilerinden daha büyük bir varlığın içerisine karışma ve benliğini yitirme hedeflenir. Durum böyleyken ve Satanizm de bir Sol El Yolu’nda değerlendirilen bir filozofi veya inanç iken ve Satanizm’de benlik; özellikle de Psikanaliz terimiyle konuşursak ilkel benlik ön plandayken Satanist olduğunu düşünenlerin bireylik yetilerini yitirmeleri biraz ironik. Bunun dışında da şu kara rahip vs. durumlarını komik bulduğumu söylemeliyim.

   Başta da söylediğim gibi, dışarıdan bakan bir göz olarak bunları söyleyebilirim. Bunun dışında da gelişebileceğine de inanıyorum bahsettiğin grubun.

 1. merhaba,
  bi kac sorum olucak,oncelikle herhangi bir youtube kanaliniz falan varmi? veya varsa nasil ulasabiliriz.
  bir de kitap onerileriniz varsa mutlu olurum, bu satanizm ile ilgili olabilir veya olmayabilir size kalmis.
  tesekkur ederim.

  1. Youtube üzerinde bir dönem bir kanal açarak bir kaç video yüklemiştim. Fakat daha önce şurada anlattığım sebepler yüzünden yaptığım iş içime sinmedi ve videoları kaldırdım.

   Kitap önerilerimi yapayım.

   Bilgi Türünde:
   Erdoğan Aydın – Nasıl Müslüman Olduk — Türklerin müslümanlığı ‘seçtikleri’ yalanına karşı muazzam etkili bir kitap. Lisedeki tarih derslerinde boş geçilen 700-751 yılına kadar olan Türk – Arap savaşlarını ve Arapların dinlerini yaymak ve iğrenç hakimiyetlerini kabul ettirebilmek için yapmış oldukları tüm iğrençlikler detaylı ve kanıtlı şekilde anlatılıyor.
   İlhan Arsel – Arap Milliyetçiliği ve Türkler — Yine benzer tandansta bir kitap. İlhan Arsel’in diğer kitaplarını da okuyabilirsin, oldukça mücadele eden biridir aydınlanma için.
   Üç İnisiye – Kybalion — Bu kitap da bir çeşit Ezoterizme Giriş kapsamında okunabilir.
   Turan Dursun – Din Bu Serisi — Turan Dursun eski bir müftü. Yıllar içerisinde islam’ın gerçek yüzünü kabul etmekte zorlanıyor ve bir Ateist olarak islama karşı bolca mücadele ediyor. Kendisi ne yazık ki yobazlar tarafından öldürüldü..

   Edebiyat alanından:
   John Milton – Kayıp Cennet — Bir çeşit şiir kitabı denilebilir, Milton Şeytan’ın ağzından cesurca konuşur.
   Charles Baudelaire – Kötülük Çiçekleri — Baudelaire’in edebiyat dünyasındaki azılı Satanistlerden biri olduğunu söylemek abartı olmaz.
   Oscar Wilde – Dorian Gray’in Portresi — Kitapta Lucifer’ın etkisi muazzam derecede.
   Goethe – Faust — Dünya klasiklerinden biri olan bu kitabı da es geçmemeli, aşırı derecede spoiler vermek istiyorum ama kendimi tutmalıyım!
   William Blake – Cennet ve Cehennemin Evliliği — Blake’in bu kitabının yanı sıra tabloları da harikadır.
   Marquis De Sade – Tanrıya Karşı Söylev — Aslında Sade’ın böyle bağımsız bir kitabı yok ama bir yayın evi kendisinin kitaplarında şu tek tanrı konseptine giydirdiği kısımları kesip biçip bir kitap haline getirmiş. Efsanedir!
   Edgar Allan Poe – Tüm Eserleri — Gothic Edebiyat’ın, Korku türünün ve polisiyenin babası!
   Lovecraft – Tüm Eserleri Cthulhu mitosunun yazarını unutmamalı.
   Stephen King – Rüya Avcısı — Poe ve Lovecraft’ın bıraktığı yerden devam ediyor ve soyadı kendisine aşşırı uyum sağlıyor.
   Bonus:
   Grange – Şeytan Yemini — Yine Sade ve Baudelarie gibi bir Fransız olan Grange’ın bu kitabı bizle irili ufaklı alakalı bölümlere sahip.

   Ben teşekkür ederim. Umarım okumadığın şeylerden bahsetmişimdir.

 2. ya benim sorum belki alakasız biraz ama şimdi cevaplayan yusuf eryan soramazsın programındaki çocuk yani ölen arda duman o mu diye merak ediyorum

 3. Soramazsın bölümünden buralara kadar sürükleniyorum, e postayla yorum yazmaya çalışıp yazamadım vs vs. Siteyi oldukça karışık bulduğumdan kaynaklı sormak durumundayım: ‘sürükleniyor’ durumundan ‘araştırıyor’ olmaya geçmek adına ve temelde satanizmi doğru tanımak adına nerden başlamam gerekiyor?

  1. Merhaba.

   Aslını istersen Serpent Culture, Satanizm’in ne olduğunu anlatmaktan çok Satanist Kültür hakkında bir site. Satanizm’in ne olduğunu anlamak için işe onun kökenlerini araştırarak başlayabilirsin. Bunun için Zerdüştlük iyi bir başlangıç olacaktır. MS ilk yüzyıllardaki Gnostik Hristiyanların görüşlerine bakmak da öyle. Antik Yunan filozoflarından Epikuros’un Hazcılık anlayışına bakabilirsin. Bunlara ek olarak Antik Mısır ve Antik Yunan Mitolojisi’ne bakabilirsin.

   Eğer tüm bunları yapmaya üşenirsen de, Yüzüklerin Efendisi serisini okuyabilirsin. Tolkien kendisi her ne kadar “Bu kitap bir alegori değildir!” diye defalarca söylemiş olsa da, ben o seride muazzam bir alegori görüyorum. Tabii, Yüzüklerin Efendisi’nin de öncesi Hobbit ve onun da öncesi muazzam bir fantastik mitoloji olan Silmarillon var. Ama olayı en basit biçimiyle ele alırsak; Yüzüklerin Efendisi’ndeki Sauron’un Allah’ın metaforu olduğunu düşünebilirsin.

   Bunun yanı sıra, yine de Satanizm hakkında kısa bir özet olan şu yazımı okuyabilirsin. “Satanizm” üst başlığı altında daha geniş ve kapsamlı bir yazı ile ilgili bazı çalışmalarım var.

 4. Templum Aeternum’dan ayrilma ihtiyaci hissettim. Cünkü yeni girmistim gruba, ne bir sorunun cevabini veriyorlardi, ne bir tezat fikre aciklardi. Bir hiyerarsi olusturulmustu; 17-18 yasindaki 2 aydir seckin olan kisiler tabiri caizse ödev veriyor, bunu yapmazsan bir daha buraya gelme tarzinda seyler söylüyorlardi. Grup bana bir seyler katti mi, belki. Su anki sorunum yalniz olmak. Cevremde hic seckin yok. Böyle bir durumla nasil basa cikmaliyim, tavsiyen var mi?

  1. Merhaba.

   Çevrende hiç Seçkin yoksa belki de yapman gereken çevrende olan kişileri dikkatli ve aşama aşama ilerleyerek bir Satanist’e dönüştürmektir. Bunu, çevrende Satanistler varken de yapabilirsin aslında. Ama illa hali hazırda Seçkin olan birileriyle iletişimde olmak istiyorsan Instagram üzerinden davetleri iletilen pek çok DC grubu olduğuna tanık oluyorum. Anahtar kelime tag’ler üzerinden aratırsan muhakkak karşına çıkacaklardır. Tabii, ben hiç bir Satanist DC grubunda varlık göstermiyorum. Dolayısıyla hiç birine kefil olmadığımı da belirteyim.

 5. Çok teşekkürler yanıtın için. Fakat sorunum Almanya’da olmak 🙂 yani burada yıllardır yaşamama rağmen, Gerçekler, İsa ve Ayetler kitaplarını kusursuz çevirebilecek kadar Almanca yeterliligim yok (Hem bir çevirmen değilim, hem bu dil benim anadilim değil). Dolayısıyla Alman arkadaşları üç hayırla ugurluyorum zaten. Toplanmalara gelince, tahmin ediyorum Türkiye’de yapiliyordur.
  Berlin’de Satanist topluluklar var var olmasina; karsilastiklarim JOS ilkelerine bağlı. Dışı satanist, içi nasyonalist, alti çamur, üstü hamur gruplar, ki oralarda kendime yer görmuyorum 🙂
  Evet, Satanizmi dilimizi konusan bazilarina anlatmayi denedim, siteyi tavsiye ettim. Almanya’dan aldığın girişler VPN yamismasi değil; sahi sahi clickler. Neyse, bu denemeler nitekim, o kişilerin inancımdan ötürü benimle bir daha konuşmak istememesiyle sonuclaniyor. N’oldu ya foton gitti ile noktalaniyor. Ben bu faillerime nice try diyorum. Birkaç nice tryim yok değil.
  Sanırım ben etkileyemiyorum çevremi o konuda.
  Patreon olayını yaklaşık bir saat once keşfettim, YouTube’a dönüşüne de pek sevindim. Iyi ki sen varsın diyorum. Işıkla kal.

Bir Cevap Yazın