Satanizm Nedir?

Satanizm‘in, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, daha geniş kitlelere ulaşma fırsatı yakaladığını ve gerek dünya, gerekse Türkiye Satanizmi‘nde bu fırsatın fazlasıyla iyi değerlendirildiğine şahit oluyoruz. Pek çok Satanist’in overrated olarak gördüğü bazı ortak şeyler var. Bunlardan bazıları Soramazsın’da da karşıma gelen “kedi mi kesiyorsunuz, bakire mi kesiyorsunuz” gibi ahmak turnusolu sorular. Bazıları ise tarantula beyinli olmanın ölçütü olan ve Satanizm’in yalnızca medya tarafından sunulmuş profilini bilen ve bunun doğruluğuna, en az kütle çekimi kanunu gibi inanan insanların varlıkları. Nasıl bu kadar geride kalabiliyorlar ve bu tarantula beyniyle nasıl yaşamayı sürdürebiliyorlar, anlaması mümkün değil.

894345 kere söylediğim şeyleri burada yinelemek istiyorum:

Bazı Satanist Ekoller

Church of Satan

Satanist olmak için, Şeytan’a muhakkak inanıyor olmak gerekmez. San Francisco’da 30 Nisan 1966’da Anton Lavey tarafından resmi olarak kurulmuş Church of Satan Şeytan Kilisesi) tamamiyle materyalist bir yaklaşımı benimser ve Şeytan’ın gerçekten var olmadığını söyler. Kendilerine Ateistik Satanist derler. Şeytan’ı yalnızca bir roman karakteri gibi görürler ve onu fikirsel anlamda önemli bulurlar. Günümüzdeki baş rahibi Peter Gilmore’dur.

The Satanic Temple

Yine ABD’de, daha yakın bir tarihte kurulmuş olan bir başka Satanist organizasyon olan The Satanic Temple, (Şeytan Tapınağı) tıpkı Church of Satan gibi Sembolik Satanist gruptur. ABD’de laiklik için oldukça sansayonel eylemler yapıyorlar ve Şeytan’ı da, bu protestolarında yalnızca bir sembol olarak seçtiler. Eğer Satanizm’in meşruiyeti hakkında çekinceleriniz varsa, The Satanic Temple’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde resmen bir din olarak tanındığı bilgisini size vermeme izin verin. Kimse, Satanizm’in meşru olup olmadığını sorgulayamaz, dünyanın itici süper gücü ABD, Satanist bir oluşumu din olarak tanıyor ve vergiden muaf bırakıyorken, geri kalan her karşıt görüş, yalnızca çamurda debelenen domuzlar gibi görünecektir. (İngilizcesi olanlar haberi kaynağından okuyabilir.) Grubun başında Lucien Greaves bulunmaktadır.

Global Order of Satan

Bir başka Sembolik Satanist grup ise Global Order of Satan. Kendileri Birleşik Krallık’ta ya da daha bilinen adıyla İngiltere’de mevcudiyet gösteriyorlar. Sitelerinde söyledikleri gibi “As atheists we believe in neither gods nor devils.” (Ateistler olarak tanrıya da Şeytan’a da inanmıyoruz.”)

Teistik Satanizm

Peki ya Şeytan’ın varlığına gerçekten inanan Satanistler? Onlar öcüler mi? IŞİD’in geçtiğimiz yıllarca yalnızca bizim ülkemiz Türkiye’de onlarca canlı bomba patlattığını ve yüzlerce masum insanın hayatını bu çirkin zihniyet yüzünden yitirdiğini bilmiyormuş gibi, Şeytan’ın varlığına inanan insanları suçlamaya devam mı edeceksiniz?

Şeytan’ın varlığına inanan Türkiye’deki Satanistlerin hayattan ne anladığını görmek isteyenlere, Ayetler Kitabı‘nı okumalarını salık veririm. Şeytan’ın kendi ağzından yazıldığı iddia eden bu kitabı buraya tıklayıp indirin ve kendiniz okuyun. Aklınızla hüküm verin, ön yargılarınızla değil. Kana susamış olanlar, Satanistler değil.

Satanizm, bu organizasyonlardan ve ekollerden ibaret de değil üstelik. Dünyanın pek çok farklı ülkesinde (dikkat edildiyse, verdiğim örneklerin hepsi de batılı, gelişmiş ülkelerden) pek çok farklı Satanist anlayış söz konusu. Bunlardan bir diğeri ise, Luciferian ekol. Kendilerinin Şeytan’ı nasıl gördükleri ile ilgili daha önce şöyle bir yazı çevirmiştim, birebir alıntılıyorum.

Luciferianların sahiplendiği Lucifer, Işık Taşıyan konseptidir. Onlar için Lucifer, gerçekten arayanlar için aydınlanmayı onlara getiren varlıktır.

Lucifer, gerçeğin peşine düşmüş kişilere, bu gerçeği kendi içlerinde bulmasına yardımcı olan bir dış güç değildir. Denge aynı zamanda Lucifer konseptinin önemli bir bileşenidir. Luciferianlara göre o, tıpkı insanların oldukları gibi hem ruhsal, hem de bedensel bir varlıktır. Aşırı derecede ölçülüdür. O, hem ışık hem de karanlıktır, çünkü biri olmadan diğeri olamaz, ve her ikisinden de öğrenilecek dersler vardır.

Bazı Luciferianlar, Lucifer’i gerçek bir varlık olarak görürken, diğerleri onu tamamen sembolik olarak görür. Birçok Luciferian, nihayetinde, meselenin doğaüstü bir zeka değil, Lucifer’in temsil ettiği değerler olduğu için aslında önemli olmadığı konusunda hemfikir.

Görüldüğü gibi yalnızca Satanist ekollerde değil, Luciferian ekollerde de hem gerçek bir inanç, hem de sembolik bir inanç söz konusu.

Satanizm ve Şeytan Öcü Değildir!

Şeytan’ı övenlerin yalnızca Black Metal grupları olmadığını ve Şeytan sevgisinin yalnızca corpse paintle ifade edilmediğini söylemiştim. Konuyla ilgili iki örnek vermek istiyorum.

Oldukça klasik bir görüntü değil mi? Elinde akustik gitar olan, tamamen normal görünümlü bir adam. Sözlerde ise Lucifer (Şeytan)’dan elini tutmasını isteyen bir adam var. Lucifer’la şarabını paylaşmak isteyen bir adam. Satanizm de, Satanistler de öcü değil.

Bir diğer örnekse, isim olarak Lucifer’ı seçmiş bir Rock grubu.

Yeterince belirgin değil mi, grubun logosundan da Lucifer’ın Işık Getiren oluşu, aydınlanmanın öncüsü olduğu? Müzik de, oldukça dinlenebilir görünüyor sanırım. Yineliyorum; Satanizm de, Satanistler de öcü değil.

Uyanış

Diyalektik Materyalizmden bahseden, her şeyin zıttı ile mümkün olacağını savunanların, kendilerine aşılması gereken bir engel olarak düşündükleri Allah ya da Mesih’in karşısına Şeytan’ı koyma vakti geldi.

Hermetizmle ilgilenenlerin, Hermetik Dünya Görüşünü özetleyen Kybalion’u değerli bulan tüm ezoterik felsefe okullarının, Şeytan’ın değerini anlama vakti geldi.

Şeytan’a inancı olan tüm farklı ekollerin, gerçekleri görme ve birbiriyle bir olma vakti geldi.

Gözlerinizi açın!

Yusuf Eryan

Etiketler:

“Satanizm Nedir?” hakkında 37 yorum

 1. Geri bildirim: Gorillaz - Serpent Culture

 2. Geri bildirim: Doğru Bilinen Bazı Yanlışlar - Serpent Culture

 3. Joy of satan meditasyonlarından olumlu dönüşler alıyorum ama sizin ayetler gerçekler kitabınıza inanan kişilerin meditasyonundan gram gelişemedim bana ulaş josu bu kadar küçümsemenize anlam veremiyorum

  1. Deli saçması şeyleri öğreti diye insanlara sunması olabilir belki sorunun yanıtı Oğuz. Satanizm, meditasyondan ve ruhsal çalışmalardan ibaret bir olay değil; her şeyden önce bu konuda anlaşalım. Satanizm, dualist bir yaklaşımı gerektiriyor. Bunu yalnızca Ayetler Kitabı’na dayanarak söylemiyorum; Şeytan’ı Yahve’den ayrı ve bağımsız bir tanrı olarak ele alan tüm Satanist ekollerde bu doğal olarak gelişen bir yaklaşım. Dahası, bunu Satanik Pentagram’da da görebilirsin.

   Dualist bir inanç/filozofi olan Satanizm’de, ruha fazla önem verip; bedeni ve aklı yarım bırakırsanız ne olur? Birbirinin birebir aynısı robotlar haline gelirsiniz. İnsanlara siyasette bile kendi istediği gibi olmasını ön gören bir ekol Joy of Satan. Özgürlük bunun neresinde? Özgür olmayana Satanist diyebilir misin?

   Eğer bu yetersiz geldiyse, şurada daha ayrıntılı anlattım.

 4. Orayı okudum hatta sizi bulma nedenim “joy of satan türkçe” gibi kelimeler aratıyordum sizin josa eleştri yazınızı görünce baya sevindim. Josla ilgili resmen türkçe eleştri yok. Ben oldum olası milliyetçiliği sevmemişimdir ama ruhani olarak jos ilginç deneyimler yaşattı. İster enki ister düşman olsun güç meditasyonları içsel hatta şaşılacak olaylara sebep olabiliyor. Ben satanizme ilk inisiyemi sizin inandığınız3 kitaba bakarak yaptım. Sonradan bozdum çünkü allaha inanmaktan farkı yoktu. Discord serverindekilerin dedikleri meditasyonları düzenli olarak yapmama rağmen gram gelişme görmedim. Josa şaşırdığım yönleri var ensestekarşı çıkması beni aşırı üzüyor. Ama bir yandan ruhani, gözle görülür veya sesle duyulur bir şeyler sunuyorlar bize. Eğer senin uyguladığın bir meditasyon yada meditasyonsuz demon çağırmaya inanıyorsan çok çok rica ederek epostama yada bu yorumun altına yazar mısın? Hatta şöyle sorayım: sen jos fikirlerini terk ettikten sonra naptın? Meditasyon olsun, tanrılarla konuşma olsun nerden bilgi buldun?konuştuğun tanrılar jos hakkında ne diyor? Biraz genç bir kardeşinim cidden yorumumu yanıtladığına aşırı sevindim sevgiler… (İstersen heran epostamdan ulaşabilirsiniz.)

 5. Tanrılarla konuşuyor olmak gibi bir iddiam yok. Bu iddiada olanlar da komik geliyor. “Demonuma sorayım, demonum böyle diyor.” gibi cümleler kurmak aşırı paçoz geliyor. Demonlarla iletişime geçebilmiş biri, her şeyden önce belli bir kendini bilme seviyesinde olmalı. Bunu ulu orta her yerde söyleyince insanlar, “Aaa, demonu varmışş!” gibi tepkiler vereceğini sanmak çok komik. Böyle bir şey gerçek olsa dahi, bu, böyle apaçık şekilde dile getirildiğinde, her makul ve mantıklı insanın yapacağı şey, bu ‘iletişim’den şüphe duymaktır.

 6. Yusuf abi ozaman neden bu dine inanıyorsun? Somut bir delil/mucize/doğaüstü bir şey görmeden inanmak zor olmaz mı? Bide senin inandığın kitaplara inanan başka gruplar da var hepsi “tanrıyla konuşuyorum.” Diyor sana göre tanrıyla iletişim imkansız mı? Biraz detaylı anlatırsan çok ama çok sevinirim. Şöyle de sorumu anlayabilirsin: teistik satanizm + 3 kitaba seni bağlı tutan şey nedir?

 7. Geri bildirim: Satanist Eyüp, Ateist Ayşe — Serpent Culture

 8. Geri bildirim: Serpent Culture 2 Yaşında! — Serpent Culture

 9. Geri bildirim: Dan Brown - Melekler ve Şeytanlar — Serpent Culture

 10. Geri bildirim: Satanist Diyalog — Serpent Culture

 11. Geri bildirim: Düşünce Formu Olarak Şeytan — Serpent Culture

 12. Geri bildirim: Corona Günleri — Serpent Culture

 13. Geri bildirim: Lucien Greaves Kimdir? — Serpent Culture

 14. Geri bildirim: The Satanic Temple'ın 2019 Yıl Sonu Değerlendirmesi — Serpent Culture

 15. Geri bildirim: Peter Gilmore Kimdir? — Serpent Culture

 16. Geri bildirim: Şeytan Tapınağı'nın İnançları — Serpent Culture

 17. Geri bildirim: Batı Satanizmi vs Doğu Satanizmi — Serpent Culture

 18. Geri bildirim: Luciferianlık — Serpent Culture

 19. Geri bildirim: Zifir - Demoniac Ethics (2020) — Serpent Culture

 20. Geri bildirim: Satanist Kültüre Bir Şekilde Katkı Sunmuş 6 Yazar — Serpent Culture

 21. Geri bildirim: 2010'lar Biterken — Serpent Culture

 22. Geri bildirim: Lilith'in Ağıdı — Serpent Culture

 23. Geri bildirim: Paradise Lost ve Lucifer — Serpent Culture

 24. Geri bildirim: Hail Satan Film İnceleme — Serpent Culture

 25. Geri bildirim: Satanist Bölünmeler Üzerine — Serpent Culture

 26. Geri bildirim: Ayetler Kitabı Yorumu (1. Bölüm) — Serpent Culture

 27. Geri bildirim: Şeytani İçerikli 6 Film — Serpent Culture

 28. Geri bildirim: Satanist Olmak İçin Gereken 10 Şey — Serpent Culture

 29. Geri bildirim: Semargl Satanic Pop Metal — Serpent Culture

 30. Geri bildirim: Profanum (Black Metal Dönemi) — Serpent Culture

 31. Geri bildirim: Episode 13 — Serpent Culture

 32. Geri bildirim: Popüler Müzikte Şeytan — Serpent Culture

 33. Geri bildirim: Burzum ile Röportaj (1993) — Serpent Culture

 34. Geri bildirim: Acınası Durumda Olmak — Serpent Culture

 35. Geri bildirim: İçimdeki Işık Yolunda — Serpent Culture

Bir Cevap Yazın