Eski Bir Ağıt

prometheus’un enkarnesi olabilirim. “zeus tahtından düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur” demiş, ateş hırsızı. bencil, baskın, iğrenç tanrının henüz bir isminin dahi olmadığı kadim zamanlar. zeus’un sembolize ettiği korkunç varoluşa sahip yaratığa inanılabilinmesi. sanatın, güzelliğin değerli olduğu kadim zamanlar. sümer, antik mısır, antik yunan. mitolojinin,tarihin kendisi olduğu muazzam günler.

nasıl olur da bir ruh emicinin güzellik olduğunu, tüm evreni yarattığını sanabilir insan? dünya varlıklarının kanına aç bir varlığın tek tanrılığını iddia etmesi? ah bu berbat yalana inanabilen insan? insan kurban istemediğini söyleyip, kendisi ve dini için savaşılmasını, bunun yayılmasını emreden maymun iştahlı varlığa tapınmak. onun adını söyleyip kaç milyon canlıyı katlettin insanlık? kaç düşünen, farklı tanrıya ya da tanrılara inananı yok ettin? kaç hayvanın akıttın kanını?

cadı avlarınız ve engizisyonlarınız. afarozlarınız. emevilerin pagan türgeş erkeklerini öldürüp, kadın ve çocukları, köle ve cariye olması için felaket yarımadasına götürmesi. yeryüzünde senin için ne kadar kan akıtıldı yahve? ne zaman bitecek açlığın? bu dünyanın canlıların kanına ne zaman doyacaksın? düşünebilmeye, sorgulamaya, bilime, sanata karşı çıkan bir ilaha nasıl tapınabilir, bir insan? kim heykellere şeytan işi der? kendisinin dahi bir portresinin çizilmesini yasak eder? “o kadarını sorgulayamayız, arşında oturan bizden daha çok şeyi bilir.” diyebilip olduğu söylenen cehennemden korkar? iskandinavların bir zamanlar cehennemi buz gibi bir yer olarak düşlemesini bildikten sonra, gereken kısa akıl yürütmeyi kim yapamaz?

bu bok çağından iğreniyorum.

hangi aptal ailesinden biriyle, bir arkadaşıyla iletişimine son verir, bir yarımadadan ortaya çıkan şey için? 9 yaşındaki biriyle yatan bir adama nasıl efendi diyebilir? nasıl evrenin onun ışığı için yaratıldığını düşünür? hangi kadın, bir adamın 4. eşi olmayı emreden bir kitaba özgür iradesiyle inanabilir ve dahi propagandasını yapabilir? kendisini herhangi bir şahitlik durumunda tek başına bir erkekle eşit tutmayan tanrıya nasıl tapınabilir bir kadın? yalnızca bir pil, bir enerji deposu olarak görüyor insanları, adına ölümler yarattıkları, onların. ve gerçek, keşfedilmek için apaçık ortada duruyor.

dn: bu yazı, ilk kez 27 ekim 2016’da etilen webzine’de, versucher mahlası ve 2000 yıllık ağıt başlığıyla yayınlanmıştır.
Etiketler:

“Eski Bir Ağıt” hakkında 1 yorum

  1. Özgür irade olarak nitelendirdiğiniz şey; aslında toplumsal baskıdan doğan korku, itaatsizliğin yaratacağı felaketler ve sürü psikolojisinin bir yan ürünü olarak, çoğunluğun kurallarına uymanın kurtuluşu getireceğine inanmaktır. İradenin söylenmesinin dahi yasak olduğu, kendi iç fısıltılarını dahi duyamayacak kadar körleşmiş ve yobaz bir toplumu “özgür irade” veyahut “seçim” adı altında toplayamayacağımıza inanıyorum. Sevgiler.

Bir Cevap Yazın